DGI Landsstævne 2017 - frivillige

DGI Landsstævne er Danmarks største idrætsfestival. Hver fjerde år strømmer tusindvis af aktive danskere til en ny værtsby, der kan præsentere et væld af idrætsaktiviteter, fællesskab, fest og farver. 29. juni - 2. juli 2017 er det Aalborg, der slår dørene op for Landsstævnet - også kaldet L2017.

Frivillige

Vil du være frivillig? Ha' det sjovt, mød andre glade mennesker, være sammen om at få L2017 til at køre og samtidig støtte din lokalforening.

Det kræver mere, end man umiddelbart lægger mærke til, at arrangere Danmarks største idrætsfestival, og det er i høj grad frivillige kræfter, som er med til at skabe en fantastisk oplevelse for de mange deltagere. De mange frivillige hænder sørger for at rammerne er i orden ved at løse et utal af praktiske opgaver før, under og efter et landsstævne.

En uforglemmelig oplevelse

Det er en oplevelse i sig selv at være en del af det crew, der skaber magien for de mange deltagere. Alt i alt estimerer vi, at der skal bruges 3-4.000 frivillige til at løfte opgaven – opgaver der f.eks. kan være:

Udlevering af mad.

·       Idrætsafvikling.

·       Festområde – bemanding.

·       Indkvartering – værter på skoler og camps.

·       Brandvagter.

·       Praktiske hænder – opsætning og nedtagning.

·       Parade, åbning og afslutning.

·       Billetkontrol.

·       Vejvisning. 

Som tak for hjælpen får du og din forening:

·       En oplevelse for livet.

·       Økonomisk gevinst pr. frivillig pr. time til din forening.

·       Flot frivillig T-shirt og forplejning under dine vagter. 

Tilmelding til Hanne Thorup, kasserer i IK Rosendal gymnastik,  senest den 10. oktober 2016.

I løbet af december får foreningen besked om, hvilken opgave de skal løse og kan derefter rekruttere deres frivillige. Bemærk – Man skal være fyldt 18 år, for at være frivillig til Landsstævnet – man kan sagtens være både aktiv deltager og frivillig hjælper. 

Har du spørgsmål og eller vil du bare gerne høre mere inden du tilmelder dig som frivillig holder DGI informationsmøder rundt om i Nordjylland – bl.a. den 21. september i Hobro Idrætscenter.

Tilmelding til informationsmøde via nedenstående link: 

http://www.dgi.dk/arrangementer/201601001109

Ses vi den 21.?  J       Glæder os til at høre fra dig   J 

Mange hilsner    IK Rosendal Gymnastik’s bestyrelse